Vlastní bydlení

02.02.2022

Je tomu jen několik málo let, když jsme koukali na ceny nových bytů a říkali jsme, jak jsou drahé, ne-li předražené. Jednalo se zejména o novostavby, ale tyto názory panovaly i u jiných obejktů. A nejen objektů, ale třeba i stavebních parcel a pozemků. I zde jsme si mysleli, že ceny jsou přemrštěné a doufali jsme, že půjdou trochu dolů. Opak byl pravdou.

Ceny nemovistosí počátkem roku 2022

Z dnešního úhlu pohledu vidíme vše trochu jinak. A možná si trochu hážeme popel na hlavu, proč jsme tehdá (opět zdůrazuji třeba jen před rokem, dvěma, třema) nerozhodli pořídit nemovitost.

Realita je dneska taková, že cena nemovitostí stoupá raketovým tempem a meziroční nárůst jejich cen šplhá až k dvouciferným číslům. Za ty zmíněné 3 roky, to je u 3 milionového bytu například o milion vyšší částka (počítáme 10% nárůst každý rok). To si asi nikdo z nás nedokázal představit, že bydlení bude stále více nedostupné.

Lokalita od lokality

Je samozřejmě jasné, že ona zmíněná procenta se netýkají celé České republiky. Existují lokality, kde se zdražení projevilo jen o jednotky procent, naopak však jsou i lokality, kde 10% nárůst byl značně překonán. Neříkám, že neexistuje, ale vemli těžko se bude hledat, lokalita, kde ceny nemovistostí za uplynulá léta klesaly. A pokud ano, pak to mělo nějaký velmi negativní důvod.

Úroková sazba

Dostupnost bydlení je v dnešních dnech stále vzdálenější. Nemohou za to jen ceny nemovistostí, ale také úrokové sazby, které banky za poslední měsíce také výrazně zvyšují. Donedávna nebyl problém získat hypotéku s úrokovou sazbou pod dvě 2 %. Dnes? Dnes máme pokořenou hranici 3 % a stále obtížnější je možné sehnat hypotéku s sazbou nižší než 3 procenta. 

Nejnovější články

Adventní tradice v Česku

Advent, období čtyř týdnů před Vánoci, přináší do České republiky zvláštní atmosféru plnou očekávání a radosti. Toto období je...
22.11.2023

Proč hnojit trávník?

Trávník, který září zelenou krásou a je hýčkaný správnou péčí, je tou pravou ozdobou každé zahrady. Jedním z klíčových faktorů...
24.10.2023

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace