Vibrační deska zpevní vše

16.04.2013

Vibrační deska je šikovným pomocníkem, který má své nezastupitelné místo v pozemním stavitelství. Jde o univerzální hutnící stroj. Používá se pro zhutnění zemin nebo asfaltů. Skládá se z ocelové či ocelolitinové plotny, vibrátoru poháněnému spalovacím motorem. Vibrátor obsahuje nejméně jeden či více excentrů. Stroj funguje tak, že vibrace z vibrátoru jsou přenášeny na desku a z ní na hutněný materiál.

Vibračních desek se vyrábí celá řada. Pořídit se dají jednosměrné, reverzní, řiditelné a nesené vibrační desky. Pro vibrační desky jsou důležité parametry jako provozní hmotnost, amplituda vibrace, odstředivá síla a frekvence.

Jednosměrné vibrační desky mají jednoduchou konstrukci. Jsou relativně lehké, obvykle váží 40 až 150 kg. Vibrační deska je ovládána jedním pracovníkem, který za ní kráčí a řídí směr.

Reverzní vibrační desky patří do vyšší váhové kategorie. Většinou váží 100 až 500 kg. Nicméně jsou i modely s váhou kolem 1 t. Tento typ vibrační desky je vybaven vibrátorem s usměrněnou vibrací, což v praxi znamená, že s ní lze pohybovat dopředu i dozadu. Kvalitní stroje mají i samočisticí spodní desku, výškově nastavitelné a odtlumené madlo proti vibracím. Na madle jsou vybaveny prvky jako směr a rychlost posuvu, vibrace, počet otáček, volnoběh a stop motoru.

S reverzními vibračními deskami se můžeme setkat při hutnění náspů, zásypů, inženýrských sítí, při stabilizace podloží, při hutnění podkladních vrstev základových desek, komunikací, parkovišť, při stavbě mostu.

Vzácnou třídou jsou řiditelné vibrační desky. Jejich konstrukce je odvozena z reverzní vibrační desky a vybaveny mechanismy, které umožňují směrové či dálkové řízení.

Nesené vibrační desky jsou určené pro namontování na rameno bagru či jiného stroje. Poháněny pak jsou hydraulicky z hydraulického okruhu mateřského stroje.

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace