Problém karpálního tunelu

20.10.2023

Karpální tunel je úzký průchod na zápěstí, který obsahuje nervy a šlachy, které kontrolují pohyb a citlivost na prstech ruky. Tento tunel je ohraničen kostí na spodní straně zápěstí a pevnými šlachami na vrchní straně. Když se tkáně v karpálním tunelu zanáší nebo zvětšují, může to vyvolat tlak na nerv zvaný mediánový nerv, což může způsobit bolest, slabost nebo necitlivost v ruce a prstech. Toto onemocnění se nazývá karpální tunelový syndrom (CTS).

Příčiny Karpálního Tunelového Syndromu:

 • Zvýšený tlak v karpálním tunelu: Tlak v karpálním tunelu může narůstat z důvodu zánětu šlach, zvětšené šlachové pochvy nebo poranění zápěstí.
  Genetické faktory: Někteří lidé mají genetickou predispozici k menšímu karpálnímu tunelu, což zvyšuje riziko vzniku CTS.
 • Opakované pohyby nebo vibrace: Opakované pohyby zápěstí, jako je například psaní na klávesnici nebo používání nářadí, mohou vést k CTS. Stejně tak práce s vibracemi, jako je obsluha těžkého stroje, může být rizikovým faktorem.
 • Hormonální změny: Některé ženy mohou zažít zvětšení karpálního tunelu během těhotenství nebo menopauzy kvůli hormonálním změnám v těle.


Příznaky Karpálního Tunelového Syndromu:

 • Bolest a necitlivost: Bolest a necitlivost v zápěstí, dlaních a prstech, zejména v noci.
 • Slabost: Oslabení síly sevření ruky a problémy s jemnou motorikou.
 • Brnění: Brnění nebo pálení v postižené ruce.
 • Zhoršení při opakování pohybů: Příznaky se mohou zhoršovat při opakovaných pohybech, jako je psaní, čištění nebo držení telefonu.


Léčba a řízení Karpálního Tunelového Syndromu:

 • Nosit ortézy: Nosit ortézy (zvláštní držadla) na zápěstí může pomoci zmírnit tlak na nervy a zmírnit příznaky.
 • Fyzioterapie: Fyzioterapie může pomoci posílit svaly, zlepšit držení těla a zmírnit přetížení nervů.
 • Léky: Léky proti bolesti a zánětu mohou pomoci zmírnit bolest a zánět v karpálním tunelu.
 • Injekce kortikosteroidů: Injekce kortikosteroidů do karpálního tunelu mohou snížit zánět a zmírnit příznaky.
 • Chirurgický zákrok: V závažných případech, kdy jiné metody selhávají, může být doporučen chirurgický zákrok k uvolnění tlaku na nervy v karpálním tunelu.

 

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte příznaky karpálního tunelového syndromu. Rychlá diagnóza a vhodná léčba mohou snížit obtíže a zlepšit kvalitu života pacienta.

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace