Kitzbühelské Alpy

11.01.2019

Dá se říci, že Kitzbühelské Alpy jsou skutečným zimním rájem pro každého sjezdaře. Vůbec totiž nesejde na lyžařských dovednostech a zkušenostech. Svou sjezdovku si v Kitzbühelských Alpách najde skutečně každý. Další výhodou tohoto severotyrolského regionu je jeho blízkost k České republice. Přes německý Mnichov, kudy lyžaři z Čech jezdí do Kitzbühelu či okolí, trvá cesta po pohodlných dálnicích jen o něco déle než 5 hodin. Navíc náklady na nocleh v Kitzbühelských Alpách nepředstavují zásadní problém. Pochopitelně bydlet v historickém hotelu na náměstí v centru Kitzbühelu rozhodně není zadarmo, ale málokdo jede na lyže do Rakouska proto, že požaduje ubytování přímo v kitzbühelském centru.

Podobně jako s náklady na nocleh je to i s cenami za lanovky a vleky. Skipasy stojí v Kitzbühelských Alpách obvykle skoro ty samé částky, které požadují za lyžování "vyhlášená" lyžařská střediska v České republice. Například ubytování na čtyři noci včetně snídaně a k tomu lyžařský pas SuperSkiCard, opravňující jeho držitele k lyžovat ve všech skiareálech Kitzbühelských Alp, je možné bez problémů sehnat do 300 EUR / osoba. Pochopitelně podmínky pro lyžování bývají v rakouských Alpách, ve srovnání s Českou republikou, někde úplně jinde. U lanovek a lyžařských vleků, které bývají v zimě v Kitzbühelských Alpách v provozu více než 3 stovky, se nečekají žádné fronty. Milovníci sjezdového lyžování si tady mohou vychutnávat sjezdy na více než tisíci kilometrech sjezdových tratí všech obtížností. Ke všemu díky vysoké nadmořské výšce, ve které se v Alpách v Rakousku lyžuje, netrpí rakouská lyžařská centra deficitem přírodního sněhu.

Kitzbühel a jeho okolí si užívají zájmu turistů nejen z Rakouska, ale i zpoza rakouské hranice, již přes století. Cestovní ruch se začal se v oblasti městečka Kitzbühel a přilehlých vesnic rozvíjet už začátkem minulého století. Průkopnické vleky tu byly zprovozněny už během 40. let 20. století. Kitzbühel a přilehlé Alpy tak lze titulovat jako jednu z kolébek sjezdového lyžování. Během času si následně Kitzbühel oblíbila řada celebrit jako zimní rekreační centrum. Zejména za druhé poloviny 20. století sem začaly pravidelně cestovat a prestiž Kitzbühelu stoupala. Popularita sice vyhnala ceny hotelů a penzionů přímo v Kitzbühelu do značných výšek, ovšem v nedalekých obcích, jako je například Fieberbrunn nebo St. Johan, je možné sehnat kvalitní ubytování za příjemnější ceny. A na lyže to odtud není nijak daleko.

Možnosti ke sjezdování v lyžařském centru Kitzbühel se ještě rozšířily v roce 2005. Tou dobou byla zprovozněna 3S lanovka. Ta vede nad 2.5 kilometru širokým a téměř půl kilometru hlubokým údolím Saukasergraben. Lyžařsky propojuje vrchol Pengelstein s horou Wurzhöhe. Skiareál Kitzbühel - Kirchberg - Aschau se tak rozšířil o další desítky kilometrů sjezdových tratí. V současnosti se dá z Kitzbühelu přejet na lyžích přes Pass Thurn až k Hollersbachu. Tato vesnička již se nachází na území Salcburska. Kitzbühel je ovšem tyrolským lyžařským střediskem. Hollersbach leží od Kitzbühelu cca. 20 kilometrů jižním směrem.

Nejen sjezdaři se však budou v Kitzbühelu mít jako v ráji. Skvělé podmínky mají v oblasti Kitzbühelských Alp i třeba běžkaři. Ti mohou využívat pravidelně upravované a přehledně značené trasy různých náročností a profilů. Určitě dobré je, že většina stop je vedena skrze romantickou zasněženou krajinu. A není lepšího způsobu, jak do hloubky prozkoumat tento malebný kout Rakouska, než na běžkách. Snowboardeři a freestyle jezdci se mohou samozřejmě těšit na několik snowparků. Komu by nestačilo lyžování přes den, v Kitzbühelských Alpách si může svůj oblíbený sport vychutnávat i po setmění. Otevřeny jsou tady hned 4 sjezdovky s nočním osvětlením.

Kromě městečka Kitzbühel se nachází v údolí i množství dalších menších obcí a vesnic, co jsou schopny svým návštěvníkům něco nabídnout. V řadě případů mají své vlastní lyžařské areály a bezezbytku vyplní potřeby svých návštěvníků. Podle znalců lyžování jsou v Rakousku nejhezčími Pillersee, St. Johann, Fieberbrunn, Waidring, St. Ulrich, St. Jakob a nebo třeba Hochfilzen.

Lyžováním ale zimní dovolená v Kitzbühelských Alpách v žádném případě nekončí. Jakmile je skončen provoz lanovek a po sjezdovkách se do údolí vrátí poslední sjezdaři, rozjíždí se ve spoustě barů oblíbené après - ski párty. Pro děti a jejich dospělý doprovod je připravena skvělá zábava v podobě jízdy po setmění na osvětlených sáňkařských drahách. Kdo by chtěl, může si zabruslit buď na krytých stadionech, nebo pod širým nebem. Na milovníky adrenalinu čeká snowtubing nebo lezení na ledu. Romantici si určitě nenechají proklouznout mezi prsty možnost noční jízdy na saních, tažených koňmi. A ti nejmenší se dokonale pobaví na aprés ski párty pro děti.

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace