Veganské pečení - jak nahradit vejce?

19.01.2017

Ať už jste vegani nebo se pouze vyhýbáte živočišným tukům, přinášíme Vám pár tipů, jak péct lehce a zdravě bez vajec.

Proč bychom se vůbec měli snažit nahradit vejce rostlinnou variantou?

Vejce obsahují velké množství cholesterolu a živočišného tuku. Například 1 vejce má více cholesterolu než 1 cheeseburger. Navíc tuky získané z vajec naše tělo ani nepotřebuje. Zdravá výživa říká, že z dravé tuky lze lehce získat například z kokosu, avokáda, ořechů a semínek. 

Jak lze tedy nahradit vejce při pečení?

  1. Chia semínka

1 lžíce chia semínek + 3 lžíce vody

Chia semínko je superpotravina s významným obsahem zdravých tuků a minerálů. Nemusí se používat pouze při pečení, ale mohou se snadno přidat do salátu nebo smoothie.

Při pečení jsou chia semínka naprosto ideální. Nemusí se ani mlít. Stačí je smíchat s vodou a dát na chvivli odležet. Skvěle se hodí do muffinů, chlebíčků nebo bábovek. Do těsta se nesmí zapomenout přidat kypřící prášek, aby krásně vyrostlo.

Výživové hodnoty: v 1 lžíci obsahuje toto superfood 5 gramů zdravých tuků, 4 gramy vlákniny, 3 gramy bílkovin a neobsahuje žádný cholesterol nebo nasycené tuky. 

  1. Lněné semínko

1 lžíce mletého lněného semínka + 3 lžíce vody

Lněná semínka mají podobné využití jako chia semínka. Mletá lněná semínka se skvěle hodí do pudinků, muffinů, dortů nebo bábovek.

Co se týče výživových vlastností, má lněné semínko ve srovnání s rybami mnohem více omega 3 nasycených kyselin. Navíc obsahují hodně vlákniny, esenciálních bílkovin, vitamínů B, hořčík a mají skvělou oříškovou chuť.

  1. Ovoce

¼ hrnku místo 1 vejce

Ovoce jako banány, dýně, jablka (přesnídávka z nich) nebo pyré ze švestek jsou skvělým způsobem, jak během pečení nahradit vejce. Mají skvělé spojovací schopnosti a navíc jsou báječně sladké a plné vitamínů. Další výhodou ovoce je to, že neobsahuje tuky, cholesterol, jsou bohaté na vitamín C, draslík, vlákninu a některé druhy mohou mít i vliv na boj proti rakovině. Žádé potravinové doplňky tak nejsou potřeba, stačí sáhnout do zásob naší matky Země.

  1. Psylilum

1 lžička + 3 lžíce vody

Už jste někdy slyšeli o téhle úžasné vláknině? Při pečení funguje skvěle jako náhražka vejce. Nemá žádnou příchuť, skoro žádné kalorie a využití má podobné jako chia a lněná semínka.

Výživové vlastnosti: Psyllium je rostlinný prášek bez lepku. Semínka psyllia, která se používají při snižování cholesterolu, zlepšují funkce srdce a běžně se používají při nízkokalorické dietě. Může se používat například i ve smoothie.

 

 

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace