Chia semínka

12.01.2017

Chia semínko se v poslední době stalo jedním z nejpopulárnějším superfood. Chia semínka jsou lehce stravitelná a mají široké využití v nejrůznějších receptech. Zdravá výživa si tato semínka cení především pro jejich vysoký obsah významných látek, které jsou důležité pro naše tělo a mozek.

Chia semínka pochází původem z Mexika, kde byla velmi ceněna májskou kulturou díky svým zdravotním účinkům a nutričním hodnotám. Dokonce se používala jako platidlo! Aztéčtí bojovníci jedli chia semínka při dlouhým bojích, aby jim dodala sílu a energii . Tato superpotravina je také známá jako “jídlo běžců”, kteří je využívají především u běhů na dlouhé vzdálenosti.

Současné studie prokazují, že chia semínka mají dále pozitivní vliv na zdraví pokožky, srdce, trávicí ústrojí a dokonce zmenšují příznaky stárnutí. Chia semínka jsou spojována i s pozitivními účinky při léčbě cukrovky.

10 prokázaných benefitů chia semínek:

 1. Obsahují velké množství důležitých živin (vápník, železo, hořčík, zinek a mnoho dalších), zároveň jsou ale nízko kalorická.
 2. Jsou bohatým zdrojem vlákniny.
 3. Obsahují velké množství antioxidantů.
 4. Jsou zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin.
 5. Pomáhají při hubnutí a detoxikaci.
 6. Jsou zdrojem zdravých omega 3 mastných kyselin
 7. Mohou snížit riziko onemocnění srdce a cukrovky druhého typu.
 8. Jsou zdrojem látek důležitých pro zdravý vývoj kostí.
 9. Mohou zlepšit sportovní výkon, podobně jako iontové nápoje.

Recept:

Jednoduchý chia puding

 1. Den předem velmi důkladně smíchejte chia semínka s rostlinným mlékem a dejte na noc do ledničky.
 2. Ráno chia pudink podávejte s ovocem jako například banán, hroznové víno, maliny nebo borůvky. Můžete podávat i s domácím müsli a Iswari kakaovými boby.

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace