Chia semínka

12.01.2017

Chia semínko se v poslední době stalo jedním z nejpopulárnějším superfood. Chia semínka jsou lehce stravitelná a mají široké využití v nejrůznějších receptech. Zdravá výživa si tato semínka cení především pro jejich vysoký obsah významných látek, které jsou důležité pro naše tělo a mozek.

Chia semínka pochází původem z Mexika, kde byla velmi ceněna májskou kulturou díky svým zdravotním účinkům a nutričním hodnotám. Dokonce se používala jako platidlo! Aztéčtí bojovníci jedli chia semínka při dlouhým bojích, aby jim dodala sílu a energii . Tato superpotravina je také známá jako “jídlo běžců”, kteří je využívají především u běhů na dlouhé vzdálenosti.

Současné studie prokazují, že chia semínka mají dále pozitivní vliv na zdraví pokožky, srdce, trávicí ústrojí a dokonce zmenšují příznaky stárnutí. Chia semínka jsou spojována i s pozitivními účinky při léčbě cukrovky.

10 prokázaných benefitů chia semínek:

 1. Obsahují velké množství důležitých živin (vápník, železo, hořčík, zinek a mnoho dalších), zároveň jsou ale nízko kalorická.
 2. Jsou bohatým zdrojem vlákniny.
 3. Obsahují velké množství antioxidantů.
 4. Jsou zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin.
 5. Pomáhají při hubnutí a detoxikaci.
 6. Jsou zdrojem zdravých omega 3 mastných kyselin
 7. Mohou snížit riziko onemocnění srdce a cukrovky druhého typu.
 8. Jsou zdrojem látek důležitých pro zdravý vývoj kostí.
 9. Mohou zlepšit sportovní výkon, podobně jako iontové nápoje.

Recept:

Jednoduchý chia puding

 1. Den předem velmi důkladně smíchejte chia semínka s rostlinným mlékem a dejte na noc do ledničky.
 2. Ráno chia pudink podávejte s ovocem jako například banán, hroznové víno, maliny nebo borůvky. Můžete podávat i s domácím müsli a Iswari kakaovými boby.

Nejnovější články

Adventní tradice v Česku

Advent, období čtyř týdnů před Vánoci, přináší do České republiky zvláštní atmosféru plnou očekávání a radosti. Toto období je...
22.11.2023

Proč hnojit trávník?

Trávník, který září zelenou krásou a je hýčkaný správnou péčí, je tou pravou ozdobou každé zahrady. Jedním z klíčových faktorů...
24.10.2023

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace