Chia semínka

12.01.2017

Chia semínko se v poslední době stalo jedním z nejpopulárnějším superfood. Chia semínka jsou lehce stravitelná a mají široké využití v nejrůznějších receptech. Zdravá výživa si tato semínka cení především pro jejich vysoký obsah významných látek, které jsou důležité pro naše tělo a mozek.

Chia semínka pochází původem z Mexika, kde byla velmi ceněna májskou kulturou díky svým zdravotním účinkům a nutričním hodnotám. Dokonce se používala jako platidlo! Aztéčtí bojovníci jedli chia semínka při dlouhým bojích, aby jim dodala sílu a energii . Tato superpotravina je také známá jako “jídlo běžců”, kteří je využívají především u běhů na dlouhé vzdálenosti.

Současné studie prokazují, že chia semínka mají dále pozitivní vliv na zdraví pokožky, srdce, trávicí ústrojí a dokonce zmenšují příznaky stárnutí. Chia semínka jsou spojována i s pozitivními účinky při léčbě cukrovky.

10 prokázaných benefitů chia semínek:

 1. Obsahují velké množství důležitých živin (vápník, železo, hořčík, zinek a mnoho dalších), zároveň jsou ale nízko kalorická.
 2. Jsou bohatým zdrojem vlákniny.
 3. Obsahují velké množství antioxidantů.
 4. Jsou zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin.
 5. Pomáhají při hubnutí a detoxikaci.
 6. Jsou zdrojem zdravých omega 3 mastných kyselin
 7. Mohou snížit riziko onemocnění srdce a cukrovky druhého typu.
 8. Jsou zdrojem látek důležitých pro zdravý vývoj kostí.
 9. Mohou zlepšit sportovní výkon, podobně jako iontové nápoje.

Recept:

Jednoduchý chia puding

 1. Den předem velmi důkladně smíchejte chia semínka s rostlinným mlékem a dejte na noc do ledničky.
 2. Ráno chia pudink podávejte s ovocem jako například banán, hroznové víno, maliny nebo borůvky. Můžete podávat i s domácím müsli a Iswari kakaovými boby.

Nejnovější články

Vše okolo sázení rajčat

Zasadit rajčata správně je důležité pro jejich zdravý růst a plodnost. Zde je několik kroků, které můžete následovat: Volba vhodného...
06.06.2023

Tonování autoskel

Při tonování autoskel existuje několik možností, které se liší v použitém materiálu a intenzitě zatemnění. Zde je několik obecných...
05.06.2023

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace