Chromatografický rozbor plynů rozpuštěných v izolačním oleji

16.12.2013

izolačním oleji transformátorů se rozpouštějí plyny, které se tvoří jednak při přirozeném stárnutí během provozu a také v důsledku poruch systému. Podle množství a složení plynů rozpuštěných v oleji lze posoudit stav izolačního systému stroje.

Analýza se provádí na plynovém chromatografu po předchozím vytěsnění plynů z oleje- buď vakuovou extrakcí, probubláváním nosným plynem chromatografu (stripping), nebo ustavením rovnováhy v uzavřené vialce (headspace). Stanovují se plyny: kyslík, dusík, vodík, oxidy uhlíku, uhlovodíky – metan, etan, etylen, acetylen, propan, propylen.

Hodnocení a interpretace výsledků je popsána v ČSN EN 60599. Z množství, poměru plynů a časového nárůstu se určuje, zda nedochází k tepelným nebo elektrickým závadám stroje a jejich závažnosti.

Metoda ošetřuje okamžitou provozní spolehlivost, ale určitě i s výhledem do budoucnosti, zjistí-li se koncentrace rozkladových plynů v úrovních vyšších, než je obvyklé (viz ČSN EN 60599).

Hledisko provozního opotřebení izolačního oleje, nebo navlhnutí izolačního systému olej – papír je ošetřeno ČSN EN 60422. Tato mezinárodní norma rozděluje nároky na kvalitu oleje podle výkonové a napěťové hladiny, předepisuje zkušební metody, hodnotí naměřené výsledky, určuje interval opakování zkoušek a částečně navrhuje i opatření při zhoršených výsledcích. Rozhodně praktická pomůcka pro diagnostiku izolačního oleje.

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace