Mezipovrchové napětí na rozhraní voda olej

07.12.2013

Mezipovrchové napětí měřené na elektrických izolačních olejích poskytuje citlivé výsledky detekce malých množství rozpustných polárních kontaminantů a oxidačních produktů. Vysoká hodnota pro minerální izolační olej představuje absenci nežádoucích polárních kontaminantů, nízká hodnota mezipovrchového napětí pak indikuje vysoký stupeň zestárnutí použitého izolačního oleje. Rychlost poklesu mezipovrchového napětí je ovlivněna především typem izolačního oleje, provozní teplotou a přístupem vzduchu, tedy hraje také roli, zda je transformátor hermetizovaný či nikoliv.

Velmi rychlé snížení mezipovrchového napětí u nového oleje pak může být indikací nekompatibility mezi olejem a ostatními materiály použitými v transformátoru jako jsou laky a těsnění. Zkouška je nejčastěji užívána pro indikaci stupně opotřebení provozně užívaných olejů.

Se snížením mezipovrchového napětí pak úzce souvisí i možnost tvorby sedimentů a kalů. Sediment (kal) je v  oleji již přítomný nerozpustný materiál, obsahující především produkty oxidace pevných a kapalných izolantů. Kal je polymerizovaný produkt degradace pevných a kapalných izolačních materiálů. V oleji je rozpustný jen do určité meze, nad tuto mez začíná vypadávání kalu z izolačního oleje a vypadlý kal přispívá jako další složka k sedimentu, ve kterém mohou být i další produkty, jako např. částice z pevné izolace, či jako cizí materiál (nečistoty).

Vyhodnocení řady metod, mimo jiné i mezipovrchového napětí sedimentů a kalů olejových transformátorů, uvádí norma ČSN EN 60422 z ledna 2007, nově revidovaná v září 2013.

Nejnovější články

Adventní tradice v Česku

Advent, období čtyř týdnů před Vánoci, přináší do České republiky zvláštní atmosféru plnou očekávání a radosti. Toto období je...
22.11.2023

Proč hnojit trávník?

Trávník, který září zelenou krásou a je hýčkaný správnou péčí, je tou pravou ozdobou každé zahrady. Jedním z klíčových faktorů...
24.10.2023

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace