Izolační olej - transformátorový olej

05.12.2013

Izolační olej – transformátorový olej

U olejem plněných transformátorů plní dvě základní funkce. Chladící a je nedílnou součástí izolačního systému. Prostřednictvím izolačního oleje lze také detekovat základní vady (závady), které se v transformátoru vyskytují nejčastěji. Část z nich je ošetřena metodami uvedenými v ČSN EN 60422. Je to zestárnutí, a navlhnutí – lze je tedy označit jako jakostní parametry oleje.

V ČSN EN 60422 je výčet vhodných metod z nichž některé mají přesah i do jiných negativních jevů jako je např. znečištění oleje nečistotami, látkami PCB apod. Soubor metod tvoří: měření a stanovení: Barva a vzhled, Průrazné napětí, Obsah vody, Číslo kyselosti, Dielektrický ztrátový činitel, Mezipovrchové napětí, Částice, Bod vzplanutí.

Norma také rovnou uvádí jak hodnotit zjištěné výsledky, které dělí do tří kategorií „Dobrý“, „Vyhovující“ „Špatný“. (v české terminologii je pro kladný výsledek zkoušky zvykem označení „Vyhovující“ a zdá se, podle autora, že pro druhé pořadí výsledku by mohlo být označení  ještě dobrý, vhodnější. Jde sice o přesnost překladu, ale hlásku ř, nám také nikdo nezakazuje. Posloupnost klesání kvality v češtině je zcela zřejmá, a při překladu protokolu do jiného jazyka nic nebrání v použití originálu normy).

Třetí přínos vedle výčtu metod a hodnocení je dále uvedena pravděpodobná příčina zhoršení sledovaných hodnot a jsou také uvedena doporučení jak postupovat dále.

Kladně lze také hodnotit uvedené lhůty, jak často se mají zkoušky opakovat s ohledem na výši izolační hladiny konkrétního zařízení.

Norma ČSN EN 60422 je z toho pohledu zcela zásadním zlomem v diagnostice izolačním olejem plněného zařízení, která dává jeho majitelům v celosvětovém rozměru předpis, jehož aplikací se zvyšuje pravděpodobnost prodloužení provozní životnosti i spolehlivosti.

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace