Pár slov o migréně

20.11.2013

Migréna je zákeřné onemocnění mozku, záchvatovitého typu. Trpí jím celkem 15 – 20 % žen a 6 % mužů. Některé migréna potká jen jednou za život, jiní se s ní musí vypořádávat i dvakrát měsíčně.

Většinou se první příznaky migrény u člověka objevují v pubertě, výjimečně už v útlých dětských letech. U 90 procent migreniků se migrénové záchvaty poprvé objeví do jejich 20 let života. Migréna se může objevit i později, například až po 30, či dokonce 50 letech života, k tomuto případu však dochází pouze zřídka.

Vesměs by se dalo říci, že mladí migrenici se se záchvaty potýkají častěji, jak jsem již zmiňoval, klidně i několikrát do měsíce. S postupujícím věkem pak intenzita migrénových záchvatů klesá, naopak se ale prodlužuje jejich délka, což může být mnohdy daleko nepříjemnější, zvlášť tedy v pokročilejším věku.

Migréna má několik fází:

Fáze prodromů – jakýsi předvoj migrény. Ti, kteří trpí záchvaty již delší dobu, na této fázi poznají, že přichází migréna. Jedná se tedy o příznaky záchvatů.

Fáze aury – těsně před vlastními bolestmi hlavy přijde tato fáze, která trvá maximálně půl hodiny.

Bolest hlavy – hlavní fáze migrény. Někdy k ní může dojít bez předchozích dvou fází, tedy bez jakéhokoliv varování.

Fáze relaxace – v této fázi na člověka dopadá únava a vyčerpání, migréna odeznívá.

Nejnovější články

Adventní tradice v Česku

Advent, období čtyř týdnů před Vánoci, přináší do České republiky zvláštní atmosféru plnou očekávání a radosti. Toto období je...
22.11.2023

Proč hnojit trávník?

Trávník, který září zelenou krásou a je hýčkaný správnou péčí, je tou pravou ozdobou každé zahrady. Jedním z klíčových faktorů...
24.10.2023

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.




Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace