Pár slov o migréně

20.11.2013

Migréna je zákeřné onemocnění mozku, záchvatovitého typu. Trpí jím celkem 15 – 20 % žen a 6 % mužů. Některé migréna potká jen jednou za život, jiní se s ní musí vypořádávat i dvakrát měsíčně.

Většinou se první příznaky migrény u člověka objevují v pubertě, výjimečně už v útlých dětských letech. U 90 procent migreniků se migrénové záchvaty poprvé objeví do jejich 20 let života. Migréna se může objevit i později, například až po 30, či dokonce 50 letech života, k tomuto případu však dochází pouze zřídka.

Vesměs by se dalo říci, že mladí migrenici se se záchvaty potýkají častěji, jak jsem již zmiňoval, klidně i několikrát do měsíce. S postupujícím věkem pak intenzita migrénových záchvatů klesá, naopak se ale prodlužuje jejich délka, což může být mnohdy daleko nepříjemnější, zvlášť tedy v pokročilejším věku.

Migréna má několik fází:

Fáze prodromů – jakýsi předvoj migrény. Ti, kteří trpí záchvaty již delší dobu, na této fázi poznají, že přichází migréna. Jedná se tedy o příznaky záchvatů.

Fáze aury – těsně před vlastními bolestmi hlavy přijde tato fáze, která trvá maximálně půl hodiny.

Bolest hlavy – hlavní fáze migrény. Někdy k ní může dojít bez předchozích dvou fází, tedy bez jakéhokoliv varování.

Fáze relaxace – v této fázi na člověka dopadá únava a vyčerpání, migréna odeznívá.

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace